Tule maapind appi

Eesti meedias ja laiemas avalikkuses juba mitmendat nädalat möllav debatt homoabielude teemadel leidis oma järjekordse kõrgmadalpunkti tänases Postimehe artiklis Kalle Muuli sulest, kes leiab, et kuna Eesti kehtiv seadusandlus ei võimalda samast soost inimestel omavahel abielluda, siis polegi enam midagi küsida ning sel teemal rääkimine on seaduserikkumisele õhutamine. Samuti ei meeldi Muulile Sotsiaalministeeriumi käimasolev kampaania, kuna “on ikkagi häiriv, et reklaam seab lapse tahtmise ülemaks lapsevanema tahtest”. Soov abielluda samast soost inimesega on Muuli jaoks võrreldav purjuspäi auto juhtimise, kooli pooleli jätmise, öösiti ringi hulkumise, kanepi suitsetamisega — või Vabadussamba pihta urineerimisega.

Kalle Muuli peaks olema piisavalt vana inimene, et mäletada, kuidas sini-must-valge lipu mastitõmbamine oli seadusega keelatud (või siis, kui täpsem olla, liigitus tegevuse alla, mis oli ebaseaduslik). Veel sada aastat tagasi oli naistel valimas käimine, kui Muuli veidrat kõnepruuki kasutada, “seadusevastane tegevus”. Seadus aga, nagu Kalle oma vanaemalt õppis, on vanem kui meie. Huvitav, kuidas niimoodi üldse minevikust tänapäev sai?

See viib mind aga ühe laiemalt intrigeeriva teema juurde. Kalle Muuli seisukohad põhinevad laialt levinud tautoloogilisele vaatele, et seadus on õiglane, kuna see on seadus. Selle kohta on Anatole France juba 1894. aastal irooniliselt märkinud, et “oma majesteetlikus võrdsuses keelab seadus nii rikastel kui vaestel sildade all magada, tänavatel kerjata ja leiba varastada.” See repliik juhib tähelepanu väiksele tõsiasjale, et oma olemuselt on seadus moraalineutraalne. Seadus ei tee kodanikest võrdseid, vaid eeldab kodanike võrdsust. Kui seda võrdsust ei eksisteeri, siis seadus mitte ei loo õiglust, vaid põlistab selle puudumist.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s