Isemõtlemise ohud

euroopaväärtused.jpeg

Mõned lugupeetud lugejad panid vast tähele läinud nädalal yours truly poolt põhjustatud tormi Eesti meedia teeklaasis, mis puhkes peale mu Postimehes avaldatud arvamusartiklit kaitseminister Jaak Aaviksoo poolt Tartu rahu aastapäevale pühendatud kõnes manatud loitsu kohta. Ei jõua see madin veel vaibuda, kui juba järgmine parimate kavatsustega poliitik Jaak A., sedakorda siis Allik, kirjutab EPL-i ülevaatliku artikli oma hiljutisest reisist Iraani islamivabariiki. Kui suuremalt osalt jääb reisikirjast mulje nagu oleks keegi saatnud ornitoloogi raporteerima Frankfurdi autonäitusest, siis kirjutise lõpuosas otsustab hr. Allik, Allah ise teab mille pärast, hakata omal käel lahkama naiste olukorda Iraanis — mispeale suundub seni küll veidi vindise, kuid suuremalt jaolt adekvaatsust säilitada suutva joodiku moodi paistnud jutt joonelt ja pea ees kraavi.

Ma tõesti sugugi ei arva, et võõrastest maadest ja kultuuridest võiks kirjutada ainult antropoloogid või naiste teemal sõna võtta vaid feministid. Küll aga võiks igaüks — ja eriti avaliku elu tegelased — enne oma suu avamist kasvõi põgusalt tutvuda kõnealuse teemaga ning püüda kriitiliselt hinnata oma teadmiste sügavust ja arvamuste kohasust, et siis vastavalt valida, millest juttu teha ja millest mitte. Kaheksa päeva teatrifestivali Teheranis võiks ju anda piisavalt materjali millest kirjutada, ilma, et peaks oma poognate tõmbamiseks õhukesele jääle minema.

Aga jätan Alliku ristilöömise sedakorda naisõiguslaste võimekatesse kätesse, kuigi jah, feministide püha raevu täis ajamine oli ainult osa hr. Alliku erakordselt mitmetahulisest sooritusest. Sellega seoses tasub heita pilk korraks ka Hajameelse blogisse, kus lisaks Alliku kaasusele võib kommentaariumist leida veel ühe õpetliku näite teemal, mille kohta käib tabavalt järgmine tsitaat Mark Twainilt:

It ain’t what you don’t know that gets you into trouble. It’s what you know for sure that just ain’t so.

Duh.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s