Del Monte mees

boss-niggerSõber Heikki saatis pärli värskest Kroonikast:

“Eesti rikkuritel on afroameeriklaste komme, et peab olema võimalikult lai auto, kirev riietus, et saaks pidu panna, litsidega ringi tõmmata ja oksendada,” annab psühhiaater Anti Liiv osadele kohalikele rahatuusadele põrmustava hinnangu. (NB – põrmustav hinnang anti kohalikele rahatuusadele, mitte afroameeriklastele).

Ma kohe ei tea kust alustada.

Mitte, et hr. Liivil oleks midagi neegr afroameeriklaste vastu, ta lihtsalt kasutab neid põrmustava hinnangu andmiseks võrdlusena. Afroameeriklase puhul pole lai auto, oksendamine ja litsidega ringitõmbamine ju mingi moraalse hinnangu vaid lihtsalt fakti nentimise küsimus?

Pidevalt Eestis viibides omandab selliste seisukohtade osas, nagu Anti Liiv, Priit Pullerits või Urmas Sutrop ja muud aeg-ajalt suud avades kuuldavale lasevad, teatud immuunsuse. Paned küll tähele, tõmbad kopsud õhku täis, avad isegi suu.. ja lööd siis käega. Samas olen seda ise kogenud ja kuulnud ka teistelt, et mõnda aega ära olnuna võib selliste arvamusavalduse leidmine meediast väikse šokina mõjuda. Ning kõige üllatavam on seejuures asjaolu, et keskmine eestlane peab aeg-ajalt kostvaid etteheiteid rassismis, russo- või homofoobias ja muus sellises kas mingiks tühjaks irisemiseks või siis vaenulikuks Vene (või siis vastavalt olukorrale juudi, homode, või muude murjanite) propagandaks. Probleem ei ole delfi foorumite ja kommentaariumite räuskajate armees – see on seltskond, kes on oma seisukohtadest teadlik ning avaldab neid otse ja veendunult. Probleem on see, kui selliseid seisukohti toovad kuuldavale inimesed who really should know better, tehes seda moel kus nad justnagu tegelikult ei ütlegi midagi neegrite, homode või venelaste kohta, rääkides autoriteedipositsioonilt millestki, mis on nende otsene kompetents.

Selles suhtes ootan ma suure huviga Sofi Oksase nüüd juba ohtralt pärjatud romaani “Puhdistus” ilmumist Eestis – kuuldavasti juhtub see juba maikuus. Jättes hetkel mõneks teiseks korraks kirjandusliku maitse üle vaidlemise on “Puhastuse” puhul tegemist romaaniga, mis justkui räägib kahe naise saatusest ning naiste vastu suunatud vägivallast. Samas koorub loost tahes-tahtmata (ning on väga raske uskuda, et see oleks ema poolt Eesti päritolu autori poolt tahtmata) välja laiem lugu Eesti lähiminevikust. Ja ilmselt tuleb romaani senise tohutu edu saladust otsida just nimelt sellest poolest, mis tabas väga hästi kuid samas mitte valusalt soomlaste Eestiga seotud rahvusliku häbi õrna kohta. Tegelased nagu Paša ja Lavrenti (!) kehastavad Venemaalt pärinevat kurjust selle kõige puhtamal kujul, esindades kahepeale kokku KGB-d ja Permi maffiat. Martinil ripuvad munandid põlvini ja suust tuleb sibulalehka, samas kui Hans hoiab pimedas peidikus päevikut pidades sulepead peente ja nõtkete näppude vahel. Mis te arvate, kumb on kollaborant ja kumb aateline vabadusvõitleja? Autor küll Hansu munandeid ei maini, aga need on kindlasti sama kaunid kui Michelangelo Taavetil. 

See on täpselt seesama meetod, kus ühe loo (või seisukoha) konteineris tuuakse lisaks salakaubana sisse veel ka hoopis midagi muud ja see muu on sageli see, mis peale raamatu lugemist või arvamuse ärakuulmist tegelikult taustale helisema jääb ja millega on neetult raske vaielda. Sest nii Anti Liiv kui Sofi Oksanen saavad sellise etteheite puhul tõsta käed ja kinnitada, et nemad pole neegrite või venelaste kohta midagi öelnud, nemad rääkisid rahatuusadest või vägivalla all kannatanud naistest.

Aga Oksase rusikas-taskus raamatule ennustan ma muidugi ka Eestis suurt menu ja rahva poolehoidu. Saab näha, kas keegi julgeb ka kriitilisema poole pealt suud avada.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s